Zeptejte se na cokoliv

Jak postupovat

M.Kinter | 1. 10 2010 | UTĚSNĚNÍ OKEN / UTESNENIE OKIEN

Dobrý den, touto cestou bych se chtěl zeptat na postup opravy utěsnění plastových oken (roh zimní zahrady - 1. patro nad zemí). Bydlím v novostavbě. Okna jsou ještě v záruce. Do bytu nám zatéká dolním rohem zimní zahrady u podlahy a mírně táhne z pod lišt podlahy, které jsou přilepeny na rámech oken. Reklamaci již řešíme delší dobu (9 měsíců). Nejprve bylo provedeno odstranění podlahových lišt, aplikována montážní pěna pod rámem okna a oprava silikonu vnitřním rohu zimní zahrady.Po této opravě stále do bytu zatéká. Po dešti se objevuje kaluž na podlaze. Nyní developer, který tuto reklamaci řeší, chce zatěsnovat venkovní spáry okeních rámů. Je tento postup opravy správný? Je obvyklé zatěsnovat spáry okenních rámů tmelem? Nemají se okna spíše rozebrat a utěsnit spoje? Jakou metodou se dá přijít na to, kudy zatéká? Devoloper radí čekat na déšť a pozorovat. Nedá se závada identifikovat stříkáním vody z hadice (sprškou) na okna apod.? Můžete nám poradit jak postupovat při reklamaci, když si developer neví rady, jak závadu odstranit? Je dobré k tomuto případu přizvat soudního znalce, nebo si najmout firmu na identifikaci závady a vypsání protokolu pro developera? Předem Vám mnohokrát děkuji. Michal Kinter

Odpověď:

Dobrý den,

alfou a omegou věci je najít příčinu a místo zatékání. Jestli k tomu postačí namáhání fasády vodou z hadice, Vám bohužel nepovím. Osobně jsem nedávno udělal zkušenost, že tato metoda není/nemusí být zcela průkazná. Po prudkém dešti, kdy Vám do bytu zateče doporučuji detailní kontrolu okolních detailů a spojů konstrukcí. A to nejen vizuální. Může být nezbytné detail/konstrukci odkrýt a zjistit, jak se věci mají pod omítkami, lištami apod. 

Těsnění z vnější strany tmelem je v principu možné, nicméně je v takovém případě žádoucí, aby byl detail na vnitřní straně poté doplněn na vnitřní straně parobrzdicí fólií. U té je potřeba, aby měla vyšší těsnost proti pronikání vlhkosti než tmel na vnější straně. 

Pokud se Vám doposud, po 9 měsících, nepodařilo najít příčinu a řešení, doporučil bych Vám obrátit se na soudního znalce v oboru otvorových výplní nebo na specializovanou firmu zabývající se diagnostikou poruch staveb. 

Přeji pěkný pátek. 

 

TOPlist