Zeptejte se na cokoliv

Montáž oken / svislost / vodorovnost

Kocourek Milan | 13. 1 2010 | OSTATNÍ / OSTATNÉ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na tolerance při montáži plastových oken. Jedná se o vodorovnost a svislost. Okno má rozměry 2 m na délku a 1,5 m na výšku. Hlavně svislost, okno se totiž při otevření dále samo otevírá. Firma uvádí toleranci 2 mm/m. Dle mého meření je odchylka u namontovaného okna 4 mm ve svislosti, proto se okno otevírá. Jedná se o dvoukřídlé okno se sloupkem. Křídla by měla být v jedné rovině, ale nejsou. Jedno křídlo je níž než druhé. Je to v pořádku? Také by mě zajímali normy a tolerance. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

výrobci oken uvádějí zpravidla požadavek na svislost a vodorovnost prvků takto.

"Odchylky při osazení menší než dovolené. Maximální dovolená odchylka je dána tolerancí bubliny mezi ryskami v bublinkové vodováze (jiné nástroje pro určení vodorovného nebo svislého směru se pro tyto účely neuvažují). Vzhledem k tomuto požadavku je stanovena max. dovolená odchylka 2 mm/m v každém směru."

Někteří uvádějí jako maximální povolenou odchylku 3 mm/m. Norma ČSN 73 02 10 - 1 Geometrická přesnost ve výstavbě PODMÍNKY PROVÁDĚNÍ Část 1: Přesnost osazení patrně ve svém plném znění uvádí normativní požadavek. Nicméně nemám tuto normu k dispozici a nemohu z ní tedy čerpat přesné údaje. 

Pokud nejste s otvírám křídel spokojen, požadujte odborné seřízení celoobvodového kování. To by mělo Váš problém vyřešit, pokud není okno úplně z váhy.

Mějte se pěkně.

 

TOPlist