Zeptejte se na cokoliv

Nejnovější dotazy

tepelná izolace špalet

Tomáš Hakr | 21. 4 2022 | Nezařazené / Nezaradené

Dobrý den, máme do našeho domu objednaná nová špaletová okna s dřevěnou špaletou. Truhlář standardně vkládá do špalety jako tepelnou izolaci polystyrenové desky. Chceme místo polystyrenu nějaký přírodní izolační materiál, vybralí jsme dřevovláknité desky Steico isorel (https://web.steico.com/cz/produkty/izolace-drevo/steicoisorel/prehled/). Trochu se jenom obáváme, jestli by u těchto desek nemol být problém s plesnivěním. Snad ne - okna jsou dřevěná, tyto desky v principu také, tak pokud nebudou plesnivět okna, neměly by ani desky vsazené do špalet. Ale pro ujištění bych se chtěl zeptat vás jako odborníků. Případně, pokud vám tyto desky nepřipadají vhodné, jaký jiný ekologický izolační materiál byste pro tento účel doporučili? Předem děkuji za odpověď.

Izolace ostění u nezatepleného zdiva

Ondra | 12. 4 2022 | KOTVENÍ / KOTVENIE

Dobrý den, zajímá mě odborný pohled na úpravu ostění a nadpraží oken. Pokud se mění okna v rovném ostění, kdy obvodové zdivo je tvořeno pouze cihlou a omítkami bez venkovního zateplení. Má v tomto případě smysl zateplovat venkovní ostění a nadpraží tepelnou izolací (např. 3-4 cm XPS) pokud není zdivo izolováno vnějším izolantem? Pomůžu si trochu touto úpravou nebo to nemá zásadní význam?

lepení parotěsné pásky

Musil | 28. 3 2022 | UTĚSNĚNÍ OKEN / UTESNENIE OKIEN

Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě mě zajímá, jestli stačí nalepit pouze pásku, která je už na okně nebo se přelepuje spoj ještě jednou páskou aby byla širší? Případně dodatečně vylepovat rohy? Oknaři mi nechali ještě celý kotouč pásky. Existuje nějaký návod či video? Děkuji A.Musil

lepení parotěsné pásky

Aleš Musil | 23. 3 2022 | UTĚSNĚNÍ OKEN / UTESNENIE OKIEN

Dobrý den, mám dřevohlíníková okna kotvená v porobetonu, spáru utěsněnu pěnou Ilbruck, opatřená těsnicími páskami jak v interiéru, tak v exteriéru. Pásky jsou samolepicí. Je lépe zdivo ošetřit vrstvou penetrace (lepidla) pro lepší přilnavost pásky? Zakoupil jsem k tomu lepidlo Ilbruck ME901. Následně chci ostění upravit nalepením izolantu zvenku a také zevnitř. Jaký materiál doporučujete pro vnitřní špaletu...XPS, sádrokarton nebo pouze nahodit maltou? Děkuji A.M.

Okna a jejich ukotvení

Robert | 21. 3 2022 | KOTVENÍ / KOTVENIE

Dobrý den, máme okna Schuco a nyní jsem zjistil, ze oknaři nám všechny okna nedali na tzv turbošrouby, tedy je žádným způsobem neukotvili do zdi. Pod okny jsou ve 2 či 3 místech pouze plastové podlozky. Proto bych se rád zeptal, zda montaznik nemá povinnost dle nějaké normy okna ukotvit i na šrouby, protože přeci jen jsou to velká a těžká okna a každým otevřením a zavřením se časem mohou vyskytnout problémy, jelikož montážní pěna se neda brát upevňovací prvek. Stačí tyto platově podlozky pod okny a nebo mohu požadovat doplnění o šrouby? Děkuji Vám

výrobní tolerance průhybu oken

Tomáš Novák | 18. 2 2022 | OSTATNÍ / OSTATNÉ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda existuje norma, která určuje maximální povolený průhyb oken výrobci. Není nic nezvyklého, že obzvláště v zimních obdobích jsou plast-hliníková/dřevo-hliníková okna lehce prohlá. Někdy je však průhyb značný a je problém prvky namontovat. O to horší to je, pokud se montuje sestava z více okenních jednotek. Děkuji za odpověď S pozdravem Tomáš Novák

Výmena okien

Peter | 12. 10 2021 | UTĚSNĚNÍ OKEN / UTESNENIE OKIEN

Zajtra mi majú prísť vymeniť staré kastlove okná za nové drvohliníkové, montáž zároveň s vonkajšou hranou okna. Problém je že predstava montážnikov je iná ako moja. Aký spôsob by ste doporučili keď ostenie je brizolit a zateplenie vonkajšej fasády bude až niekedy na budúci rok. Vopred vďaka.

PUR pěna

PavlinaDoleželová | 12. 10 2021 | OSTATNÍ / OSTATNÉ

Dobrý den, reklamovali jsme u firmy montáž oken. Firma namontovala okno tak ze nebylo pravouhle (11mm na výšce okna 1500 mm). Po reklamaci montážníci PUR pěnu prořezali na trech stranách (svislé a horní vodorovná) a páčidlem srovnali a dopěnovali. Můj dotaz je jestli z technologickeho hlediska je toto správně, když pěnu z rámu ani ostění neodstranili jen doplili pěnu.

Parotěsné a paropropustné pásky -fólie

Pavel | 5. 10 2021 | UTĚSNĚNÍ OKEN / UTESNENIE OKIEN

Dobrý den, měním stará dřevěná okna ve starém domě a montážní firma mi tvrdí, že parotěsné a paropropustné pásky se dávají jen do novostaveb. Přitom všude na internetu mraky článků, které hovoří o těchto fóliích i při rekonstrukci. Kde je pravda, mám na nich trvat?

dodatečná montáž podkladního profilu pod vchodové dveře

Viktor Malec | 5. 10 2021 | OSTATNÍ / OSTATNÉ

Dobrý den, měl bych dotaz k možnosti dodatečné montáže podkladního profilu pod vchodové dveře. Máme nově namontované plastové vchodové dveře. Bohužel jsou bez podkladního profilu – pod dveřmi (resp. pod prahem dveří) je mezera 15cm – nyní jsou dveře (resp. rám dveří) podepřené cihlami a mezera vyplněná deskou XPS. Chtěli bychom pod dveře umístit nějaký finální podkladní profil, na kterém by dveře „stály“ a zároveň by tento profil dobře tepelně izoloval. Ideálně by tam byl podkladní profil z purenitu (podbetonování dveří je spíše nepreferovaná možnost). Byl by tam umístěn purenitový hranol (cca š. 8 x v. 15 x d. 100cm). Určité úskalí vidím v tom, že rám dveří nemá zespoda plnoplošně rovnou plochu (desku) – purenitový hranol by se nám na horní straně ale asi nepodařilo opracovat do takového tvaru, aby přesně zapadnul do spodní strany rámu dveří. Pravděpodobně rám dveří by ležel na rovné ploše purenitového hranolu (před usazením rámu na purenit na tento spoj můžeme ještě aplikovat PUR pěnu). Mé dotazy jsou: Jak lze dodatečně instalovat nějaký podkladní profil pod vchodové dveře (pokud je nechceme podbetonovat)? Lze tam dát purenitový hranol nebo XPS hranol (např. výše uvedeným způsobem)? Děkuji. Viktor Malec

TOPlist